Dükkan Tabelası Boyutu Nasıl Olmalı? | Tabela Seç
FullSizeRender 3264x2448 1920w

Dükkan Tabelası Boyutu Nasıl Olmalı?

Dükkan tabelası boyutu nasıl olmalı sorusu dükkanlarına uygun tabela tasarlatmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Dükkanlarda kullanılacak tabelalar dükkanın ilgi çekebilmesini sağlaması ve potansiyel müşterilerin dükkanı daha kolay bulabilmelerine olanak sağlaması nedeniyle önemlidir. Dükkan tabelalarında kullanılacak tabelanın şekline göre boyutunun belirlenmesi durumunda tabelalar daha efektif olarak kullanılabilir bu sayede de dükkanlarda kısa süre içerisinde daha fazla dikkat çekebilir.

Kutulu Tabelaların Boyutu

Dükkan tabelası boyutu belirlenirken kullanılacak olan tabelanın modeline ve dükkanın büyüklüğüne göre bir tabela seçimi yapılmalıdır. Akıllı tabelalar içerisinde çeşitli harfler kullanılarak tasarlanan tabelalar olmaları nedeniyle görsel olarak çekici tabelalardır. Bu tabelaların boyutu belirlenirken içerisinde kullanılacak harflerin büyüklüğüne bağlı olarak tabela seçimi yapılmalıdır. Kutulu tabelalar 3 boyutlu tabelalar olmaları nedeniyle dikkat çekerler ve içerisinde kullanılan yazılar uzak mesafelerden de okunabilecek şekilde büyük boyutlu olmalıdır.

Bu nedenle dükkanlarda kutulu tabelalar kullanılacaksa içerisinde yazılacak olan metnin belirlenmesi ve ardından metinin hangi yazı büyüklüğünde yazılacağına karar verilmesi gerekir. Tabelada kullanılacak yazının büyüklüğüne karar verildikten sonra bu yazının tasarımına karar verilmeli ve buna göre de kutulu tabelanın boyutunun belirlenmesi gerekmektedir. Kutulu tabelalar dikkat çekici olabilmeleri ve üzerinde yer alan yazıların kolay şekilde okunabilmeleri için büyük boyutlu olması gereken tabela türleridir. Tabelalar seçilirken içerisine yazılacak yazıların çokluğuna bağlı olarak da tabelanın boyutunu büyütülüp küçültülmesi gerçekleştirilebilir.

parexal isikli tabela

Işıklı Tabelaların Boyutu

Dükkan tabelası boyutu belirlenirken tabelanın ışıklı mı yoksa ışıksız mı olacağına karar verilmesi de oldukça önemlidir. Dükkanlarda kullanacak olan ışıklı tabelalar dikkat çekici olması nedeniyle tercih edilmektedirler. Işıklı tabelalar sürekli olarak yanıp sönme işlemini gerçekleştirdikleri için uzak mesafelerden dahi dikkat çekebilme yeteneğine sahip olurlar.

Genellikle eğlence merkezlerinde ve oyun salonlarında kullanılan bu tabelalar uzak mesafelerden dikkat çekebilecek kadar büyük olmalıdır. Dükkanda kullanılacak tabela boyutu belirlenirken tabelanın kullanacağı dükkanı boyutuna uygun bir tasarımı olmasına dikkat edilmelidir. Çok büyük bir dükkanda kullanılacak tabelanın boyutunun küçük olması durumunda bu tabelaların dikkat çekme ihtimali oldukça azdır. Bu nedenle tabela seçiminde ışıklı tabelalar kullanılacaksa dükkanın boyutuna bağlı olarak uzak mesafelerden dahi dikkat çekebilecek boyutlarda tabelaların kullanılması gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Dükkan Büyüklüğüne Göre Tabela Seçimi

Vinli Tabela Boyutu

Dükkan tabelası boyutu belirlenirken öncelikle tabelanın şekline karar verilmelidir. Vinli tabelada özellikle son dönemlerde dikkat çeken tabela türleri arasında yer alır. Bu tabelalardan dijital baskı yöntemi kullanıldığı için tabelalar uzak mesafelerden dahi dikkat çekebilme yeteneğine sahip olurlar. Bu tabelalar hazırlanırken alüminyum kasa üzerine tabelaların tasarlanması gerçekleştirilir ve bu sayede tabelalar çok uzak mesafelerden dahi dikkat çekebilme yeteneği ile bilinirler. Vinli tabela boyutu belirlenirken kullanılacak olan alanın boyutu dikkate alınmalıdır. Bu tabelalar genellikle tek parça olarak tasarlandıkları için kullanılacak alanın kaplamasında öncelikle gerekli ölçümlerin yapılması ardından da tabela boyutunu buna bağlı olarak yapılması gerekir.

Oyma Tabela Boyutu

Dükkanlarda kullanılan tabelaların temel amacı dükkanın daha dikkat çekici hale gelebilmesi ve potansiyel müşterilerin dükkanı daha kolay şekilde bulabilmesine yardımcı olmasıdır. Bu nedenle özellikle son dönemlerde dükkanlarda en fazla tercih edilen tabela türleri arasında oyma tabelalar yer alır. Bu temeller özellikle büyük firmalar tarafından tercih edilir ve daha dikkat çekici olmaları nedeniyle reklam sektöründe adından söz ettirmeyi başarır.

Oyma tabela adı verilen bu tabelaların boyutu belirlenirken tabela içerisinde nasıl bir metnin kullanılacağına dikkat edilmesi gerekir. Bu tabelalar ışıklı ve ışıksız formatları ile satışa sunulurlar. Işıklı tabelalar genellikle alüminyum bir zemin üzerinde farklı renklerin kullanılması ile tasarlanan tabela türleridir. Bu tabelalar belediyeler veya firmalar için kullanılacaksa kullanılacak olan tabelanın boyutu içerisine firmanın ve belediyenin adının yazabileceği formatta olmalıdır. Ayrıca tabela boyutunda firma veya belediyeye ait simgelerin kullanılabilmesi için de özel bir alan ayrılmasında fayda vardır. Oyma tabela boyutu belirlenirken kullanılacak alana uygun boyutlarda tabela seçilmesi sayesinde tabelalar ve tabelalarda yer alan bitkilerin kolay şekilde okunabilmesi sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir;  Dükkan Tabelası Türleri Neler? Dükkan Tabelası Nasıl Alınır? (2023)
722504a2d2fe7d7a2787d7d71566dfaf

Totem Tabela Boyutu

Totem tabelalar direkt üzerine konulan ve bu sayede 12 ile 18 metre arasında dikkat çekmesi amaçlanan tabela türleridir. Tabelalar genellikle teknik servis, petrol ofisi veya dinlenme tesislerinde tercih edilen tabela türleridir. Bu tabelalar 2 tarafında yazı olacak şekilde tasarlanırlar ve bu sayede yolcular hem gidişte hem de dönüşte tabela üzerinde yer alan yazıları okuyabilir. Totem tabela boyutu belirlenirken bu tabelanın açık alanlarda kullanılacağını dikkat edilerek tabelanın büyük boyutlu olarak seçilmesinde fayda vardır. Tabela özellikle yol kenarlarında kullanıldığı için yolculuk sırasında uzak mesafelerden dahi dikkat çekebilecek büyüklükte olmalıdır. Tabela 12 ile 18 metre mesafeden dikkat çekilecek boyuta sahip olduktan sonra tabela içerisinde kullanılacak yazıların fontunun da oldukça büyük olması gerekir. Bir demir direk üzerine yerleştirilen bu tabela sayesinde teknik servisler petrol ofisleri veya dinlenme tesislerinin daha kolay şekilde tespit edilebilmesi sağlanır.

Foreks Tabela Boyutu

Foreks tabela reklam sektöründe adından söz ettirmeyi başarmış ve genellikle iç mekanlarda tercih edilen bir tabela türüdür. Bu tabelalar dükkanların içerisine yerleştirilir ve dükkanı ziyaret eden kişilerin dikkatini çekmeyi amaçlar. Genellikle foreks tabelanın kullanım amacı markanın isminin ve markanın mesajının müşterilere yansıtılabilmesidir. Foreks tabela iç mekanda kullanıldığı için çok fazla büyük olmasına gerek olan bir tabela boyutu değildir. Bu tarz tabelalarda öncelikle yazı şekline karar verildikten sonra tabela boyutu belirlenebilir. Dükkanın içerisinde kullanılan bu tabelalar şık bir görünüme kavuşabilmesi için çok büyük ve kaba seçilmemelidir. Minimal boyutlu olan ve dikkat çekici yazı stili ile sıkça tercih edilen bu tabelaları dükkanın içerisinde kullanarak dükkanı ziyaret eden kişilerin firmanız ve dükkanınız hakkında daha fazla bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Tabela Tercihinde Dükkanın Konumunun Önemi
Isletmeler Icin Tabela En Uygun Nasil Bulunur

Tabela Boyutu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dükkan tabelası boyutu belirlenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dükkanlarda kullanılacak tabelalar dükkanın ruhunu ve müşterilerine vermek istediği mesajı yansıtacağından şık bir tasarıma sahip olmalıdır. Ayrıca dükkanda kullanılacak olan tabelanın dikkat çekici renklere ve akıllı kalıcı mesajlara da sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle dükkan tabelalarının boyutlarının belirlenmesinde öncelikle canlı renklere yer verilebilecek büyüklükte bir tabelanın olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca dükkan tabelalarının boyutu belirlenirken tabelanın içerisinde ışık yerleştirilecekse ışıkların yerleştirilebileceği bir alana sahip olan tabela boyutu belirlenmesi gerekir.

Dükkanlarda kullanacak tabelaların seçiminde kullanacak tabelanın boyutu kadar tabelanın sahip olduğu özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Dükkanlarda kullanılacak olan tabelaların üretileceği malzemeler de tabelanın büyüklüğünün belirlenmesinde önemli olan bir diğer etmendir. Tabelalarda kullanacak olan malzemelerin çok ağır olması durumunda çok büyük bir tabela seçilmesi doğru olmayacaktır. Dükkan tabelası tasarımında kullanılacak olan malzeme çok ağır bir malzeme ise kullanılacak olan tabelanın çok büyük olması dükkanın dış cephesine zarar verebilir. Bu nedenle tabelalarımın boyutunun belirlenmesinde kullanılacak olan malzemelerin ne kadar ağır ve ne kadar hafif olduğuna bakılarak da tabela boyutu belirlenmelidir.

Dükkanlarda kullanılan tabelalar dükkanın kısa süre içerisinde dikkat çekmesini sağlayabilmesi ve potansiyel müşterilerin dükkanı daha fazla ziyaret edebilmesinde olanak sağlaması nedeniyle oldukça önemli araçlardır. Bu nedenle dikkat çekici bir slogana sahip olan bir dükkanımız varsa vermek istediğiniz mesajı müşterilerinize daha kısa sürede iletebilmek için büyük boyutlu tabelaların kullanmasında fayda vardır. Büyük boyutlu tabelalarda kullanılacak olan yazıların fontu da kolay şekilde büyütülebileceğinden yazıların daha uzak mesafelerden dahi dikkat çekebilmesi ve yazının kolay şekilde okunabilmesi sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tabela reklam
reklam tabela
tabela tasarım
ışıksız tabela
kutu harf tabela
kutu harf
led tabelacı
led tabelalar
tabela reklam
ışıklı tabela
inşaat tabelası
esenyurt tabelacı
istanbul reklamcı
açık hava reklam firmaları
outdoor reklam ajansları
beşiktaş tabelacı
bahçelievler tabelacı
tabelacı avcılar
avcılar tabelacı
ataşehir tabelacı
arnavutköy tabelacı
kartal tabelacı
tabelacı esenyurt
lightbox tabela
branda baskı
vinil baskı
branda afiş
vinil branda
branda tabela
reklam brandası
vinil baskı fiyatları
vinil baskı m2 fiyatı
vinil tabela m2 fiyatları
branda baskı m2 fiyatı
folyo baskı m2 fiyatı
uv baskı m2 fiyatı
reklam baskı fiyatları
çatı tabelası
yönlendirme tabelası
ahşap yön tabelası
yönlendirme tabelaları
ayaklı yönlendirme tabelası
oda tabelası
büyükçekmece tabelacı
esenler tabelacı
güngören tabelacılar
çekmeköy reklam tabela
beşiktaş reklam tabela
tabelacı bayrampaşa
bayrampaşa tabelacı
bakırköy tabelacı
merter tabelacı
tabelacılar
tabelacı
reklamcı
reklamcı tabelacı
tabelacı reklamcı
reklam tabela
istanbul reklamcılar
istanbul tabelacı
tabelacı istanbul
en yakın tabelacı
en yakın reklamcı
led tabelacı
tabelacı reklam
açıkhava reklamcılık
açık hava reklamcılığı
endüstriyel reklam
kutu harf
kutu harf tabela
kutu harf fiyatları
pleksi kutu harf
ışıklı kutu harf
paslanmaz kutu harf
fileli krom harf
çukurova kutu harf
krom harf tabela
fileli kutu harf
pleksi kutu harf fiyatları
tabela kutu harf
parapet inşaat
inşaat parapet
parapet firmaları
fuar stand tasarımı
ahşap fuar standı
fuar standı yapan firmalar
fuar stand firmaları
modüler fuar standı
fuar stand tasarimlari
fuar standı tasarım
yönlendirme tabelası
yönlendirme tabelaları
ahşap yön tabelası
ayaklı yönlendirme tabelası
yön tabelaları
kat yönlendirme tabelaları
ışıklı yönlendirme tabelası
bina içi yönlendirme tabelaları
casibom
tabelacı fatih